Româneste / Romanian

Bienvenue sur le forum Freelang.com !

Moderators: kokoyaya, Beaumont, Sisyphe

Post Reply
User avatar
Agimcomas
Membre / Member
Posts: 146
Joined: 07 Jan 2004 06:19
Location: Montréal, Québec

Post by Agimcomas »

HI... I just entered the thread....
I knew romanian was a roman language, but after reading some texts you've written, I find it very different from the other latin languages. :-o
For example, I've never learned Italian but I understand it pretty well, both spoken and written, because it's very similar to Spanish.
What other languages influenced Romanian the most?

Thank you....
User avatar
Nephilim
Membre / Member
Posts: 1556
Joined: 25 Sep 2003 04:33
Location: où tu veux quand tu veux, baby..!

Post by Nephilim »

ieu am sa ma intorc la muzica ;) sincer uresc toate porcariile care scoate fiecare dobitoc acum :roll: nu pot sa suport toti feluri de hiphop, arenbi ;) s-asa mai departe...genul meu de muzica ieste clar rock, de orice an, de orice gen...sint mare fan a lui grupul Muse, sint si presedinte fanclubului lor francez :D
personal mai mult cant decat ar canta la oare care instrument...am cantat si eu putin la pian, cand un prieten d-ale tatal meu avea o scula de aia, un "keyboard" (cum dracu se spune in romana? :D ).. altfel invat de un an la chitara, dar invat singur asa cu fac deloc ;) progrese :roll:
sint si eu intr-un grup, cant pur si simplu si daca-i nevoie, cant putin si la chitara


EDIT @ Agimcomas : as far as i know and i noticed, bulgarian played a part in romanian (e.g. "paper" : RO = hartie / BG = chartia)...as for the writing and pronounciation, it sounds to me a lot like turkish
You may feel alone when you’re falling asleep
And every time tears roll down your cheeks
But I know your heart belongs to someone you’ve yet to meet
Someday you will be loved
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Post by Cãlin »

Hi, everybody! :hello:
Agimcomas wrote:HI... I just entered the thread....
I knew romanian was a roman language, but after reading some texts you've written, I find it very different from the other latin languages. :-o
For example, I've never learned Italian but I understand it pretty well, both spoken and written, because it's very similar to Spanish.
What other languages influenced Romanian the most?

Thank you....
The language that influenced Romanian the most was Old Slavic (Nephilim was almost right, since Bulgarian derives from Old Slavic). The Slavic influence occured some 1000-1200 years ago (I doubt that the Bulgarian language even existed back then). Romanian borrowed very many words from Old Slavic, but in very many cases, it retained the Latin-based word too; for instance:
Time = timp (Latin origin) = vreme (Slavic origin)

Anyway, Slavic was not the only language that has influenced Romaian. The influences from the other languages (in the Middle Ages, I mean) were far less significant though: Greek (ieftin, a chivernisi), Turkish (ciubuc, cişmea), Hungarian (oraş, hotar, boier).
The 19th centrury brought a huge number of French loans, and the 20th century brought many German and - especially - English loans. I suppose that you already figure out that most words from sports, electronics, music and IT were taken over from English...
danja
Membre / Member
Posts: 40
Joined: 11 Jun 2004 11:09
Location: ici
Contact:

Post by danja »

Nephilim wrote:am cantat si eu putin la pian, cand un prieten d-ale tatal meu avea o scula de aia, un "keyboard" (cum dracu se spune in romana? :D )..
of, "tastatură", dar sigur îl ştiai...
Life isn't long or short. Life is.
User avatar
Nephilim
Membre / Member
Posts: 1556
Joined: 25 Sep 2003 04:33
Location: où tu veux quand tu veux, baby..!

Post by Nephilim »

:-o tastatura este doar la calculator..nu? sau se spune asa si la "pianul electronic"? :-?
You may feel alone when you’re falling asleep
And every time tears roll down your cheeks
But I know your heart belongs to someone you’ve yet to meet
Someday you will be loved
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Post by Cãlin »

Nephilim wrote::-o tastatura este doar la calculator..nu? sau se spune asa si la "pianul electronic"? :-?
Sunt absolut de acord! ;)
Tastatura presupune taste, aşa cum claviatura presupune clape...
Eu aş folosi "keyboard" pentru claviatura aia electronică. În România se mai spune şi "orgă electronică", "sintetizator"...
User avatar
Jean-Mi
Membre / Member
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2004 00:09
Location: CHAUMONT HauteMarne FRANCE

Tastatura

Post by Jean-Mi »

zcalin wrote:
Nephilim wrote::-o tastatura este doar la calculator..nu? sau se spune asa si la "pianul electronic"? :-?
Tastatura presupune taste, aşa cum claviatura presupune clape...
Eu aş folosi "keyboard" pentru claviatura aia electronică. În România se mai spune şi "orgă electronică", "sintetizator"...
De ce n-am găsit nici Tastatură nici taste (sau tastă) în dicţionar ? Trebuie să-l arunc la gunoi (dicţionarul) ? En français c'est clavier pour le piano, le clavecin, l'orgue liturgique ou électronique, et l'ordinateur et même le téléphone ! :marto:
Jean-Michel
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Re: Tastatura

Post by Cãlin »

Bună! :hello:
Jean-Mi wrote:De ce n-am găsit nici Tastatură nici taste (sau tastă) în dicţionar ? Trebuie să-l arunc la gunoi (dicţionarul) ? En français c'est clavier pour le piano, le clavecin, l'orgue liturgique ou électronique, et l'ordinateur et même le téléphone ! :marto:
Nu trebuie să-l arunci la gunoi, poate e puţin cam vechi, sau prea mic...
Deci, se cheamă claviatură aia de la pian, orgă, etc., orice instrument muzical cu clape; şi se chemă tastatură aia de la computer sau de la telefonul mobil; pentru telefonul fix încă nu am auzit nici un termen... cred că se spune pur şi simplu taste. În orice caz, nu m-ar surprinde să aud "tastatură" la telefonul fix, din moment ce se foloseşte la telefoanle mobile. Şi asta se vede în orice meniu de telefon mobil în limba română: "tastatură blocată" pentru "keyboard locked".
User avatar
Jean-Mi
Membre / Member
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2004 00:09
Location: CHAUMONT HauteMarne FRANCE

tastatura

Post by Jean-Mi »

multumesc !
o taste sau o tastă ?
Două taste ?
Si articolat, la plural ?
Pa !
Jean-Michel
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Re: tastatura

Post by Cãlin »

:hello: Salut!
Jean-Mi wrote:multumesc !
o taste sau o tastă ?
Două taste ?
Si articolat, la plural ?
Pa !
o tastă, două taste
articulat: tasta, tastele
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Post by Cãlin »

Salut!

De când a plecat Iubito în vacanţă (întâmplător sau nu, în România), s-a făcut linişte aici...


Hello!

Since Iubito is on vacation (coincidence or not, in Romania), it's been quite silent arround here...
User avatar
Nephilim
Membre / Member
Posts: 1556
Joined: 25 Sep 2003 04:33
Location: où tu veux quand tu veux, baby..!

Post by Nephilim »

chiar, da...banuiesc ca toti sint cam plecati in vacanta - si eu m-intorc acasa pt o saptamana
You may feel alone when you’re falling asleep
And every time tears roll down your cheeks
But I know your heart belongs to someone you’ve yet to meet
Someday you will be loved
User avatar
iubito
Membre / Member
Posts: 13068
Joined: 22 Dec 2002 20:31
Location: La belle Verte !
Contact:

Post by iubito »

zcalin wrote:Salut!

De când a plecat Iubito în vacanţă (întâmplător sau nu, în România), s-a făcut linişte aici...


Hello!

Since Iubito is on vacation (coincidence or not, in Romania), it's been quite silent arround here...
:lol:
Am fost în România, da ! :)
3 saptamâna (e ? i ?)

Noi întâlneam (we have met ?) muzicanti, ,si avem fost pe Muntele Gaina pentru festival... was quite good, dar prea mult na,tionaliste.
Avem fost în Alba Iulia, Cluj, satele din Maramure,s (Ieud, Vadu Izei, Sighet, Sapîn,ta, Hoteni, Ocna ,Sugatag...), Sighisoara (de ce dracu avem fost acolo ? Nu era festival medieval, era festival berelor ,si punkilor -it wasn't medieval festival, officialy it was, but beer's and punk festival- ).
Cum Sighisoara era foarte nul, avem fost lînga (near?) Buzau, întâlneam (we have met ?) un viticultor foarte simpatic ,si câ,tiva (some ?) ,tiganii muzicant ,si am cânt cu ei (and I play with them :) ).

arf... I see that I still need the freelang dictionnar :p

About clavier, organ, sintetizator, keyboard... :
- in French we say "clavier" as a global word to speak about all instruments using a keyboard (not a computer one :lol: but a keyboard with black and white keys!) : church or electric organ, piano, clavecin=harpsichord... Romanians also have a word for this, but I don't remember and I can't find in my 2 dictionnary.
- in Româna, I heard "org" for the synth organ, electric piano (call it what you want). That so sad, now they replace cymbalom (,tambal) by electric piano... :'(
A+ les cactus !
A izza i ana sacranou
Askaratni kaasoun kaasoun khalidah
Ana mal' anou bihoubbinn raasikhinn
Lan yatroukani abada...
User avatar
Cãlin
Membre / Member
Posts: 1031
Joined: 31 May 2004 04:15
Location: Cork, Ireland

Post by Cãlin »

Salut, iubito! :hello:

Mă bucur că te-ai simţit bine în România. :lol:
Eu nu am mai fost în Maramureş de mult timp, însă am avut un prof de engleză, scoţian de origine, absolut îndrăgostit de Maramureş - de zona rurală montană, vreau să zic - şi în fiecare an pleacă în Maramureş şi îşi petrece sărbătorile de iarnă acolo (Proful cu pricina locuieşte de vreo 6 ani în Bucureşti, cred că a şi primit deja cetăţenia română).
Despre Sighişoara, toată lumea ştie că nu mai e un festival medieval, ci un festival al berii. :( Mai nou văd că toate oraşele din România au un astfel de festival al berii - parcă am fi în Germania, nu alta. Ceea ce este un mare c***t :confused: , berea nu a fost niciodată o băutură tradiţională la români.

o săptămână - două săptămâni
o bere - două beri - festivalul berii - genitiv singular
întâlneam - we were meeting / we kept meeting - repetitiv.
Recomand: am întâlnit pentru we (have) met.
Atenţie: eu am întâlnit - noi AM întâlnit şi NU noi AVEM întâlnit - greşit.

Dacă este ceva ce nu înţelegi, pot să traduc în engleză.

Welcome back!
User avatar
iubito
Membre / Member
Posts: 13068
Joined: 22 Dec 2002 20:31
Location: La belle Verte !
Contact:

Post by iubito »

în,teleg foarte bine :)

Iubesc munteni din maramure,s, dar nu iubesc mult mers pe jos foarte lungi (very long).
Despre muzica dîn Maramure,s, e frumos dar mi se pare prea mult repetitiv pentru mine ! Nu acordeon, nu ,tambal, numai (only) vioara, zongora ,si tobã (drum ?) nu interesant.
Când avem fost la Buzau ,si am întâlnit muzicant, era diferent ,si foarte interesant : acordeon, ,si muzica varietat (various style of music).

În 2005, vrei sã merg în Moldavia, Munteni (Sud dîn România), ,si Bulgaria.
Atenţie: eu am întâlnit - noi AM întâlnit şi NU noi AVEM întâlnit - greşit.
Nu in,teleg bine.
We were 2, and we met several musicians.
why "noi am" and not "noi avem" ?

"Noi am" means "I was alone, and with severals musicians we met together" ?
or I missed something....
A+ les cactus !
A izza i ana sacranou
Askaratni kaasoun kaasoun khalidah
Ana mal' anou bihoubbinn raasikhinn
Lan yatroukani abada...
Post Reply